Upamiętnienie Obrońców Birczy

W sobotę 13.10.2018 roku uczestniczyłem w Uroczystości nadania rondu u zbiegu ulic Legionów i Niepodległości imienia Obrońców Birczy. To zasługa wielomiesięcznych starań grupy elblążan, która w ten sposób chciała upamiętnić ofiary konfliktu polsko – ukraińskiego z lat 40 – tych XX wieku.

Radni nadali imię Obrońców Birczy rondu u zbiegu ulic Legionów i Niepodległości na sesji 28 czerwca. Był to kompromis zawarty z inicjatorami pomysłu, którzy chcieli, aby rondo nosiło nazwę „Ofiar Ludobójstwa OUN – UPA na Kresach Południowo – Wschodnich”.
Bircza stała się dla nas, mieszkańców Elbląga, symbolem męstwa i niezłomności w walce o polskość. Nazwa ronda jest wyrazem naszej czci dla tych, którzy tam walczyli i ginęli. Jest również wyrazem troski o zachowanie prawdy historycznej – mówił Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej na uroczystości nadania imienia rondu.
Bircza to mała miejscowość na Podkarpaciu, która w latach 1945 – 46 była trzykrotnie atakowana przez odziały Ukraińskiej Powstańczej Armii. Ataki UPA zostały odparte, a podczas walk zginęło kilkudziesięciu Polaków.
Ta dzisiejsza uroczystość jest dla nas mieszkańców Birczy jest niezwykła. Nadanie imienia Obrońców Birczy temu rondu jest przywróceniem pamięci o tych ludziach, przywróceniem ich honoru – mówił Wojciech Bobowski, przewodniczący Rady Gminy Bircza, goszczący na uroczystości.
O patronie ronda przypomina głaz z pamiątkową tablicą poświęconą Obrońcom Birczy.
Marek Pruszak i Jacek Boki (inicjator nadania imienia rondu) zostali przez Radę Gminy Bircza uhonorowani tytułem Zasłużony dla gminy Bircza. (źródło: Portel.pl)

Link do galerii:

Patrz film – wspomnienia mieszkańców Birczy:

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *